Rivaalidest revolutsionäärideks: kuidas luua koostöös uusi ringmajanduse ökosüsteeme

a
Hira Wajahat Malik, EBSi rohemajanduse ja jätkusuutlikkuse doktorant ning nooremteadur kirjutas Postimehe väljaande Tähenduse Teejuhid jaanuarikuu numbris potentsiaalist, mis peitub arenevates ja muutuvates ökosüsteemides ning ärivõimalustest, mida pakub erinevate ettevõte koostöö selles vallas.

"Aastakümneid on ettevõtted näinud konkurentsi nullsummamänguna, kus ühe ettevõtte kasu hinnaks on teise kahju. Kuid kasvava keskkonnasurve ja üha suureneva ressursside nappuse tõttu on muutus selles vaates hädavajalik. Üks võimalik intrigeeriv lahendus, mida pole veel täielikult uuritud, on koostöö sama tööstusharu konkureerivate firmade vahel ringmajanduse ökosüsteemide loomiseks. Selline lähenemine toob kasu mitte ainult planeedile, vaid avab ka senikasutamata võimalusi ja horisonte uutele äriideedele. 

 

Kujutage ette tööstust, kus jäätmeid ei eksisteeri. Materjalid liiguvad pidevas ringis, alates eeltootmisest kuni järeltarbimiseni, läbides taaskasutuse, parandamise ja uue ringlussevõtu tsükleid. See on ringmajanduse olemus, mudel, mis jäljendab looduse suletud tsükleid. Kuid sellise ideaalse seisundi saavutamine nõuab olulist infrastruktuuri, oskusteavet ja investeeringuid. Just siin saab mängumuutjaks koostöö.

 

Konkureerivad ettevõtted samas tööstusharus omavad ainulaadset eelist: üksteise tegevust täiendavaid ressursse ja oskusi. Kujutage ette võimalikku stsenaariumi moetööstuses. Rõivabrändid võiksid koostööd teha tekstiilitootjatega, et arendada tõhusaid ringlussevõtu tehnoloogiaid. Logistikaettevõtted võiksid ühendada jõud, et luua ühine võrgustik kasutatud rõivaste kogumiseks. Ressursside ja oskusteabe jagamine vähendab mitte ainult kulusid iga osapoole jaoks, vaid ka kiirendab tugeva ringmajanduse infrastruktuuri loomist ja avab ärikasvu võimalusi.

 

Ökosüsteemi areng ja muutumine toob paratamatult kaasa lüngad ja tühimikud, milles saavad sündida uued ettevõtmised. Kujutage ette tarkvaraplatvormi, mis ühendab tarbijaid parandusteenustega nende lemmikrõivaste jaoks. Või ettevõtet, mis on spetsialiseerunud kasutatud kangaste ümbertöötlemisele trendikateks aksessuaarideks. Iga lünk kujutab endast potentsiaalset kullakaevandust innovaatilistele idufirmadele spetsiifiliste vajaduste rahuldamiseks ringmajandusmudelis.

 

Koostöö eelised ulatuvad kaugemale keskkonnakasudest. Koos töötades saavad ettevõtted vähendada kulusid, uueneda senisest kiiremini, parandada oma brändi mainet ja siseneda uutele turgudele. Idee tulihingeliste rivaalide koostööst võib tunduda vastuoluline, kuid võimalikud kasud on liiga suured, et neid eirata. Koostöös saavad konkureerivad ettevõtted liikuda kestlike lahenduste ja uute ärivõimaluste maailma ning tulevikku, kus kasumlikkus eksisteerib koos keskkonnateadlikkusega. On aeg paradigma muutuseks, kus jätkusuutliku tuleviku nimel saavad senistest rivaalidest revolutsionäärid."