"Nutisõltuvus: kui telefonist saab peidetud kaaslane"

a
Käesoleva digi- ja rohekuu raames jagame huvitav-kasulikku lugemist. Sel korral on teemaks "nutisõltuvus". Kas tunned ennast ära?

Eks iga väike magusasõber on kommipabereid kunagi madratsi alla peitnud, et vanemad ei neid näeks. See käitumine jääb tavaliselt lapsepõlve. Moodsas maailmas on aga uued mured, millest üks võib olla liigne kiindumus oma digitaalsesse nutisõpra ja temaga koos aja veetmine võib olla ka ebaterve digisuhte üks tunnuseid.
 
Telefon- ta on sinu õhtune viimane suhtluspartner ja hommikul esimene seltsiline?
Nutitelefoni koht ei ole tegelikult üldse magamistoas, kus nagu nimigi viitab, tegeletakse puhkamisega, mitte telefonis passimisega. Loomulikult selili uudiseid lugeda enne uinumist on väga mõnus, aga helendav ja sinaka tooniga ekraan äratab sinu aju üles, millepärast sa võid ka magada kehvemini.
Hommikuti võiks sind äratada äratuskell, et sinu aju saaks rahulikult üles ärgata ja vaikselt käima minna. Kui kohe ärgates minna samadele radadele rändama, kust õhtul lahkusid, siis jätad ergutamata suure osa oma mõtlemisest. Muuda oma harjumusi, et sinu keha kõige targem lihas, aju, saaks ennast treenida. 

 

Haarad telefoni, et seda lihtsalt kontrollida?
Ilma ühegi põhjuseta telefoni kontrollimine on harjumus. Kui telefon haarata pärast selle vibreerimist, siis võib seda nimetada refleksiks. Harjumusest telefoni kontrollida võib tulla hirmust jääda inforingist välja, ehk inglisekeelselt fear of missing out (FOMO). Kui sa just ei tööta kiirabiarstina, siis ei ole ühtegi elulist põhjust, miks kõik maailma info peab sinuni sekundiga jõudma. Sotsiaalmeedia teavituste pingsalt jälgides tuleks endale kinnitada tõsiasja, et sotsiaalmeedia ei peegelda mitte kellegi päris elu, sest sisu, mis sinna luuakse ei ole kooskõlas reaalsusega. Sotsiaalmeedias näidatakse kureeritud ja sätitud elu nagu seda tahetakse näidata. Ehk sa ei jää tegelikkuses millestki väärtuslikust ilma. Klantspilt on täpselt sama kunstlik ka kolme tunni pärast või homme. 

Varjad telefonis olemist?
Oled avastanud ennast sõpradega koosviibimise ajal tualetis telefoni näppimas? Oled olnud kodus diivanil ja netis ringi surfanud ning kaaslase küsimuse peale: "mis sa teed seal?", vastad kohmetult, et mitte midagi, samal ajal telefoni kiirelt peites? Kui sa oled olnud nendes või mõnes sarnases olukorras, kus varjad oma telefoni kasutamist, oleks aeg korraks mõtiskleda, miks nõnda reageerid või tegutsed? Oma harjumuste varjamine võib viidata juba pikemat aega kestnud murele, milles sind saavad kõige paremini aidata just need, kelle eest sa seda sõltuvust peidad - sõbrad ja lähedased. Esimene samm lahenduse suunas on probleemi tunnistamine ja lahenduste otsimisel ja leidmisel on suur roll just nendel inimestel, kes on sinu ümber.