Kui kriitilised olid lood eestimaalaste vaimse tervisega töökohal enne pandeemia puhkemist?

pilt
EBSi podcasti värskes episoodis räägivad vaimse tervise ja juhtimise vahelistest seostest Swedbanki personalijuht Ülle Pind ning koolitaja ja terapeut Katrin Alujev. Kuigi koroopandeemia tingimustes on hakanud Eesti tööandjad senisest oluliselt rohkem teadvustama töötajate vaimset tervist, oli olukord enne pandeemia puhkemist kriitiline – läbipõlemist ja pikaajalist stressi oli juba siis väga palju.

Kõige keerulisem on ikkagi olnud kohanemine sellega, et inimesi ei näe, nendega ei saa kokku ja suhete hoidmine tuleb ehitada üles teisel moel. See nõuab kolleegi, juhi ja töötajana tunduvalt rohkem energiat. Energiakadu on see, mis seda kõike iseloomustab,“ kirjeldab EBSi podcasti 24. episoodis Swedbanki personalijuht Ülle Pind, mis on tema jaoks olnud ligi kaks aastat kestnud koroonapandeemia keskel vaimselt kõige kurnavam.

 

2015. aastast Swedbankis töötav Pind märgib, et selle kõige keskel on tal aidanud energiat taastada nii liikumine kui piisav puhkus. Samast allikast on viimase kahe aasta jooksul jõudu ammutanud ka koolitaja ja terapeudina töötav Katrin Alujev, kelle jaoks tõi pandeemia puhkemine 2020. aasta märtsis kohe esimese suure ehmatuse. "Koolitajana võeti tööpõld justkui käest ära ja sa pidid ümber orienteeruma – ma ei kujutanud veel 2 aastat tagasi ette, et ma näiteks Zoomis koolitama hakkan,“ põhjendab ta. Sarnasel moel pidi ta oma töö ümber häälestama ka 2021. aasta kevadiste piirangutega.

 

„Nagu Ülle ütles – see energiakulu on [olnud] oluliselt suurem,“ tõdeb Alujev, kes püüab taastumiseks veeta võimalikult palju aega looduses ning iga päev liikuda. „Minu jaoks oli keeruline ka see koht, et milline näeb elu siis välja, kui naaseme kontoritesse:  mida võib endale lubada, mida võib organisatsioonile lubada,“ lisab Ülle Pind. Samas tõdeb ta, et viimased 22 kuud on kindlasti jäädavalt muutnud inimeste senist vaadet tööelule. „Me ei saa enam minna edasi selle pakkumisega, et nüüd 100% kõik inimesed kontorisse tagasi – mina isegi näen, et palju asju saab elus teistmoodi teha,“ põhjendab Swedbanki personalijuht. Siiski ei saa üle ega ümber asjaolust, et Eesti inimeste vaimse tervisega olid töökohal lood kriitilised juba enne koroonapandeemia puhkemist. „Jah, see on läinud nüüd võimsamaks – seda ütlevad ka kõik teadusuuringud, sest vaimne tervis hakkas nüüd veelgi kõvemini logisema nii inimese kui organisatsiooni tasandil –, aga juba enne seda olime jõudnud punkti, kus pidi midagi hakkama muutuma. Läbipõlemist ja pikaajalist stressi oli juba enne,“ ütleb Katrin Alujev, kes on viimased neli aastat teinud organisatsioonidele vaimse tervise koolitusi. Ülle Pind märgib, et tihti mõjutab nii organisatsiooni kui selles töötavate inimeste vaimset tervist väga palju ka sealne juhtimiskultuur ja selle kvaliteet. „Kui juhtimises on kõik hästi, siis öeldakse, et meie juhid on meie organisatsiooni alustalad ja eks nad on ka – nende võimuses on luua ja kujundada meeskondi, kus pannakse alus heale vaimsele tervisele. Meil on suurepäraseid tippjuhte, kes on seda väärtustanud,“ selgitab ta. Sellele vaatamata on vaimse tervise teemadega tegelemise tase tänaseni organisatsiooniti väga erinev. „Kõige hullem ongi see pikaajaline hirmus töötamine – see on see, mis vaimset tervist ja läbi selle ka füüsilist tervist kõige rohkem mõjutab,“ lausub Katrin Alujev.  Selle kõrval peame hakkama ümber mõtestama ka oma töökultuuri. „Eestlane ikkagi kipub väga kergelt üle töötama. Me pigem võtame aega oma tervise arvelt, oma pere arvelt, võtame kõige muu arvelt – oleme väga-väga kohusetundlikud töötajad – ja pikas perspektiivis ei ole see jätkusuutlik,“ nendib Alujev.

 

Ülle soovitused: 

 

Raamat: Mõni coaching’u raamat

Juhtimisnõuanne: Empaatia - kõigepealt näitan seda ise üles ja siis teiste suhtes!

Isiklik arenguväljakutse: Kuidas olla paremaks eeskujuks teistele? 

 

Katrini soovitused:

 

Raamat: Susan Davidi "Emotional Agility"

Juhtimisnõuanne: Alusta iseendast! Kui sa suudad ennast ja enda emotsioone juhtida, siis mõistad teisi paremini ja suudad neid paremini juhtida!

Isiklik arenguväljakutse: Teadlik piduri tõmbamine on minu jaoks väljakutse!

 

Ülle Pind on töötanud personalijuhtimise valdkonnas 22 aastat. Varasemalt on ta juhtinud nii Ericssoni kui Stora Enso Baltikumi personaliosakonna tööd. 2015. aastast töötab ta Swedbank Eesti personalijuhina. Lisaks kõrgharidusele kommunikatsioonijuhtimise ja organisatsioonikäitumise alal on Ülle läbinud Academy of Executive Coaching programmi Londonis ja panustab coach’iva juhtimise arendamisse nii Swedbankis kui ka väljaspool. 2021. aastal valiti Ülle mõjukaimaks personalijuhiks Eestis.

 

Katrin Alujev on oma tööalases karjääris töötanud nii personali- ja kvaliteedijuhi, koolitaja, konsultandi, juhtimiskvaliteedi eksperdi ning holistilise terapeudina. Tema pikemaajalisem erasektori töökogemus pärineb sellistest ettevõtetest nagu TNT Eesti ja Estravel. 2014. aastast on Katrinil erapraksis terapeudina ning ta toimetab iseseisva koolitajana. Tema põhiteemad on arenguvestlused, vaimne tervis, stress, isiklik areng ning teenindusjuhtimine. Katrin on 2001. aastast olnud ka EBS Executive Educationi koostööpartner. Kuidas hoida organisatsiooni ja meeskonnaliikmeid tervena ka kõige pingelisematel aegadel, kes vastutab töötaja vaimse tervise eest ning mis on juhi ABC sellistes oludes nii oma tiimi kui iseenda eest hoolitsemiseks – kõigile neile küsimustele saab vastuse EBSi podcasti värskest episoodist.

 

EBSI podcasti Satelliit 24.episoodi saab kuulata Youtube'is, Spotify's ja Apple Podcasts'is.

 

Varasemalt avaldatud saateid saab kuulata siit: https://ebs.ee/ebs-podcast